Аварийни стълбове
БЪРЗО И ЛЕСНО
Специално разработен и произведен по поръчка на Ханджиев ЕООД, аварийния стълб дава възможност за възстановяване на възникналите аварии във въздушните електропроводи 20 - 220 кВ в рамките на 2-3 часа.
Тези специални стълбове са предназначени за Авариен Резерв, който да се използва за оперативна ликвидиране на авариите по Въздушни електропроводи (ВЕП) 20-220 kV, свързани с падането или повреда на железорешетъчните стълбове.
Конструктивно стълба се състои от две стойки, долните им части са шарнирно закрепени на една основа, а горните им части са са съединени с въжена полимерна конзола. Всяка стойка се състои от три секции от стоманена конструкция с квадратно сечение изработена от 4 бр, L образни винкела поставени в ъглите и съединени на определено разстояние с планки. Големината на квадратното сечение, дебелината на винкелите и планките, а така също разстоянията между планките се изчислява и избира според механичното натоварване на стълба.
Натоварването от проводниците се предава в стойките и обтяжките чрез въжената полимерна конзола, състояща се от 4 бр. силиконови изолатора, като крайните изолатори са предназначени за фазното напрежение, а средните за междуфазно напрежение (за стълб ПС110ПВ, крайните изолатори са тип ЛК120/110, а средните ЛК 120/190).
Надлъжните и напречните обтяжки обезпечават необходимата механична устойчивост на стълба при въздействие на ветровите и тегловите натоварвания, а също така и в аварийни режими на електропровода.
Скъсване на фазов проводник в електропровод 110 кВ и вследствие на "камшичен" удар се усуква железорешетъчния стълб (фото НЕК, 23.07.2010 г). Резултатът е 48 часа без електрозахранване на 56'000 абоната. При използването на Аварийния стълб, това време се намалява до 3 часа. |
Стълба се поставя върху железо-бетонна греда тип С 30–50. Обтяжките се закрепват в земята с помощта на железобетонни или винтови фундаменти или цилиндрични анкери. Стълба тежи 860 кг, като при това теглото на най-тежката секция е 110 кг, което позволява при необходимост товаро-разтоварните работи и монтажа, да се извършват на ръка. Изправянето на стълбовете се изпълнява чрез падаща стрела на лебедка с тягово усилие 2 т.
Дадената конструкция на стълбовете се отличава с повишена устойчивост към възприемане на динамическите натоварвания за сметка на хоризонтално разположените фазни проводници в една равнина и единна демферираща верига (образувана от въжената конзола от силиконови изолатори и обтяжките). Наред с факта, че електропровода е построен на относително не високи стълбове (14.2м), разглежданата конструкция даже при отсъствие на мълниезащитно въже притежава повишена мълниеустойчивост за сметка на хоризонтално разположените проводници в една равнина и естествения ефект на екраниране на ВЕП от повърхността на земята.
Фундамента (Бетонната греда) се поставя на повърхността на земята без да се вкопава в нея.
Разтоварването, монтажа и изправянето на стълба се изпълнява от бригада от 5 души, използвайки лебедка (монтажа на стълба се извършва за сметка на използването на падаща стрела) и площадка за изправяне чрез хидравлична стрела или кран се извършва максимум за 2 часа.